Taekwondo

Ivana Duvančić osvojila broncu na SP-u u Guadalajari

Čast hrvatskog tekvondoa, na Svjetskom prvenstvu u meksičkoj Guadalajari, spasila je jedna 18-godišnjakinja što, na svoj način, govori o širini kvalitete koju trenutno posjeduje reprezentacija koju izbornički predvodi Toni Tomas, piše Večernji list.

Nakon što svoje (četvrtfinalne) borbe za medalju nisu iskoristili Kristina Tomić (57 kg), Matea Jelić (67 kg), Bruna Duvančić (49 kg), Marko Golubić (74 kg) i Lovre Brečić (63 kg) u tome je uspjela Ivana Duvančić (53 kg).

A ova splitska 18-godišnjakinja nije dozvolila da se hrvatska reprezentacija kući vrati bez odličja što se na svjetskim prvenstvima posljednji put dogodilo daleke 1999. godine.

Sestra blizanka Brune Duvančić, juniorske prvakinje Europe, svoje svjetsko seniorsko odličje izborila je pobjedama nad favoritkinjama za odličje.

Nakon što je u 2. kolu nadvisila Austrijanku Hoglinger, Ivana je u osmini finala pobijedila Korejku Jin Park Hye s 2:0 u rundama (5:1, 10:2) da bi u četvrtfinalu nadjačala drugu nositeljicu Perez Parado.

Ivana je dobila prvu rundu, Španjolka drugu a treća je završila neodlučeno (3:3) i to s potpuno jednakim omjerom udaraca i pokušaja pa su o pobjednici odlučivali suci a oni su za nijansu boljom vidjeli mladu Hrvaticu.

A malo je nedostajalo da se Ivana izbori i za finale Svjetskog prvenstva no u borbu za zlato je nakon dvije tijesne runde (3:4 i 4:4) otišla Kineskinja Ju Zuo koja će, potom, u finalu izgubiti od Amerikanke Greenwood.

S ovim sjajnim nastupom mlada je Splićanka svom klubu (Marjan) donijela 101. medalju s velikih natjecanja a za nju je to bila drugo ovogodišnje seniorsko odličje. Naime, Ivana je i na seniorskom Prvenstvu Europe u Manchesteru bila brončana.

U tekvondou se svjetska i europska prvenstva nikad ne održavaju u istoj godini no kako je ovdje riječ o, zbog pandemije korone, odgođenom Svjetskom prvenstvu (koje se 2021. trebalo održati u Kini) ovo je bila iznimno rijetka prilika za osvajanje europske i svjetske medalje u istoj godini. Prvu svjetsku medalju za trofejni splitski klub osvojila je također jedna od blizanki.

Bila je to, 2007. u Pekingu, Ana Zaninović i to u istoj kategoriji (53 kg) u kojoj je kolajnu sada izborila i Ivana Duvančić. A kasnija svjetska prvakinja Ana imala je tada 18 godina baš kao i sada Ivana.

Petog dana Svjetskog prvenstva nastupio je i bivši europski prvak Lovre Brečić (63 kg) kojem su nijanse nedostajale da se i on okiti s odličjem. Brečić je krenuo s pobjedom nad Liyandeom iz Šri Lanke (2:0) nakon čega je, u osmini finala, pobijedio svjetskog i trostrukog europskog prvaka Belgijca Achaba.

U borbi za polufinale Lovre je pomalo nesretno, u dvije runde, izgubio vrlo tijesnu borbu (6:7, 5:7) protiv kasnijeg svjetskog doprvaka Uzbekistanca Pulatova.